Voňavá zahrada: Tipy a triky, jak pěstovat majoránku
Výběr odrůdy majoránky
Při výběru správné odrůdy majoránky pro vaši zahradu je důležité zvážit vaše preference a podmínky pěstování. Existují dva hlavní druhy majoránky: majoránka zahradní (Origanum majorana) a majoránka sladká (Origanum vulgare hirtum). Majoránka zahradní má jemnější chuť a aroma a je citlivější na chlad, proto se pěstuje jako jednoletá rostlina. Naopak majoránka sladká je odolnější a snese i mírné mrazy, takže ji lze pěstovat jako trvalku.
Kromě druhu existuje také mnoho kultivarů majoránky, které se liší ve vzhledu, chuti a aroma. Některé oblíbené kultivary zahrnují 'Francouzská' s jemnou chutí, 'Compacta' s kompaktním vzrůstem ideálním pro pěstování v květináčích a 'Aureum' s atraktivními žlutými listy. Při výběru odrůdy zvažte, zda preferujete jemnější nebo intenzivnější chuť a aroma, a zda hledáte rostlinu pro pěstování na záhoně nebo v květináči. Nezapomeňte také zkontrolovat nároky na pěstování, abyste se ujistili, že vybraná odrůda bude ve vaší zahradě prospívat.
Příprava půdy a stanoviště
Majoránka je nenáročná bylina, ale pro dosažení bohaté sklizně aromatických lístků je potřeba věnovat pozornost přípravě půdy a výběru správného stanoviště. Majoránka preferuje slunná stanoviště, ideálně orientovaná na jih či jihovýchod. Na slunci se lépe vyvíjejí aromatické silice, které dodávají majoránce její charakteristickou vůni a chuť. Půda by měla být dobře propustná, hlinitopísčitá s dostatkem živin. Těžké jílovité půdy zadržují vodu, což může vést k hnilobě kořenů. Před výsadbou je vhodné půdu zrýt do hloubky alespoň 20 cm a zapravit do ní kompost nebo jiný organický materiál. Tím zlepšíte strukturu půdy a zajistíte rostlinám dostatek živin pro zdravý růst.
Výsev semen majoránky
Majoránku můžeme vysévat buď přímo na záhon, nebo si předpěstovat sazeničky. Pro přímý výsev na záhon je ideální doba od dubna do května, kdy už nehrozí mrazíky. Semínka majoránky jsou velmi drobná, proto je vyséváme na povrch substrátu a jen lehce je zatlačíme. Důležité je udržovat substrát stále mírně vlhký, dokud semínka nevyklíčí. To obvykle trvá 1-2 týdny. Pokud se rozhodneme pro předpěstování sazeniček, semínka vyséváme do truhlíků nebo sadbovačů od března. Použijeme substrát určený pro výsev a řízky a semínka opět jen lehce zatlačíme do substrátu. Sazeničky přepichujeme, jakmile mají dva pravé lístky, a na záhon je vysazujeme v květnu, kdy už nehrozí mrazíky. Při výsadbě dodržujeme rozestupy mezi rostlinami 20-30 cm. Majoránka má ráda slunné stanoviště a propustnou, humózní půdu.

Zalévání a hnojení majoránky
Stejně jako když řešíte, proč nekvete hortenzie, i majoránka potřebuje správnou péči. Na rozdíl od hortenzie, která často nekvete kvůli špatné zálivce (více na proč nekvete hortenzie), majoránka není na vodu tak náročná. Stačí jí pravidelná zálivka, aby půda zůstala trochu vlhká. Bacha na moc vody, to by mohly začít hnít kořeny. Když už zaléváte, tak radši ráno nebo večer, to se voda tolik nevypaří. Fakt dobrý je dát mulčování okolo rostlinek - drží to vlhkost a plevel nemá šanci. S hnojením to taky není žádná věda, není to jako když řešíte proč nekvete hortenzie a musíte hlídat pH. Stačí přihodit jednou za měsíc nějaký hnojivo s více draslíkem, to dělá ty voňavý silice. Kupte si normální hnojivo na bylinky nebo zeleninu a bude to v pohodě.
Když jsem hledala, jak se přihlásit na facebook bez hesla pro kamarádku (podobně jako když někdo hledá jak se přihlásit na facebook bez hesla po zapomenutí přihlašovacích údajů), došlo mi, že podobně jako lidi, co řeší, jak se přihlásit na facebook bez hesla, i majoránka potřebuje ty správný podmínky k růstu. Tahle voňavá bylinka, kterou můžete pěstovat, i když zrovna brouzdáte internetem a koukáte na sociální sítě (podobně jako když s někým surfujete po netu), potřebuje fakt hodně sluníčka a půdu, co dobře propouští vodu. No a když chcete, aby byla pěkně košatá jako ty nejlepší výsledky vašeho hledání na netu, musíte jí pravidelně zaštipovat stonky. Pak vám odmění spoustou voňavých lístků, co dodají grády každýmu jídlu.
Božena Černá
Ochrana před škůdci
Když řešíte výpovědní lhůtu a nemocenskou, je to podobně otravný jako koukat na depresivní dramata místo těch pohodových vánočních filmů a seriálů zdarma. Stejně jako když se trápíte s pěstováním majoránky - ta taky potřebuje spoustu péče, podobně jako když musíte řešit výpovědní lhůtu a nemocenskou, jinak vám ji sežerou škůdci. Mšice jsou votravný jak čekání na vyřízení výpovědní lhůty a nemocenské - vysávaj šťávu z listů a stonků, až je rostlina celá pokroucená, úplně jinak než v těch romantickejch filmech a seriálech zdarma, kde je všechno růžový. Slimáci a plži zas dělaj na listech díry a všude po sobě nechávaj slizký stopy. Když už máte život plnej starostí o zdraví rostlin stejně jako vo svoje finance, tak musíte myslet na jejich ochranu - na mšice je super postřik z kopřiv nebo mýdlovej roztok. Se slimákama je to v pohodě - buď je posbíráte ručně, nebo jim nachystáte pivní past či granule. A nezapomeňte na prevenci - koukněte občas na rostliny, vodstraňte nemocný části a udržujte záhon bez plevele, kde se škůdci rádi schovávaj.
Sklizeň a sušení majoránky
Když jsem hledal rohlík práce, narazil jsem na něco fakt divnýho - brigádu na likvidaci sršního hnízda na půdě. A představte si, že jsem tam objevil sušící se majoránku! To je něco úplně jinýho než běžná rohlík práce, co myslíte? Majoránku je nejlepší sbírat těsně před květem, to nejvíc voní. V létě ji můžeme seříznout dvakrát - poprvé v červenci (podobně jako když si najdete rohlík práce včas) a pak ještě koncem srpna. Rostlinku seřízneme asi 5 cm nad zemí, aby mohla znova vyrůst. Sušení děláme ve stínu, kde je průvan, svážeme ji do malých svazečků a pověsíme na šňůry. Jen pozor na přímý slunko, to by byl malér - přišla by o silice a už by nevoněla ani nechutnala jako správná majoránka. Když je suchá, oškubeme ji ze stonků a schováme do vzduchotěsných nádob někam do tmy a sucha. Takhle nám vydrží voňavá až do další sklizně, což je stejně spolehlivý jako když máte fajn zaměstnání.
Vlastnost | Semena | Sazenice |
---|---|---|
Náročnost | Střední | Snadná |
Cena | Nízká | Vyšší |
Doba do sklizně | 8-10 týdnů | 4-6 týdnů |
Uskladnění sušené majoránky
Po úspěšné sklizni a usušení vaší voňavé majoránky přichází čas na její správné uskladnění, aby si zachovala co nejvíce chuti a aroma. Sušenou majoránku uchovávejte v vzduchotěsných nádobách, chráněnou před světlem a vlhkostí. Ideálním místem je tmavá a suchá spíž. Pro zachování maximální svěžesti a chuti je vhodné spotřebovat sušenou majoránku do jednoho roku. Takto uskladněná majoránka vám bude připomínat vaši zahradnickou zručnost a provoní vaše pokrmy po celou zimu.

Použití majoránky v kuchyni
Stejně jako v tom sci-fi filmu obsazení marťan, kde hlavní hrdina pěstoval brambory, i majoránka potřebuje správnou péči. Tahle báječná bylinka se fakt skvěle hodí do masových jídel - vepřový, hovězí, jehněčí, prostě cokoliv vás napadne. Je to podobný zázrak jako když obsazení marťan ukázalo, jak přežít v extrémních podmínkách. Aby to vonělo jak má, hoďte majoránku do jídla až ke konci vaření, jinak přijdete o to nejlepší aroma. Do polívek, omáček nebo zeleninových věcí je to taky paráda. Když si ji pěstujete na zahrádce jako ve filmu obsazení marťan, můžete mít čerstvý materiál celou sezónu. Hoďte ji do salátu, namažte na chleba nebo použijte na topinky. Sušená verze vás podrží celej rok. Jen ji dejte do nějaký vzduchotěsný krabičky a schovejte někam do tmy a sucha, ať vydrží.
Léčivé účinky majoránky
Když přemýšlíte jak kombinovat bylinky na čaj, majoránka je skvělou volbou. Tahle voňavá bylinka není jen do polívky, ale má i dlouhou historii v léčitelství. Je plná silic, tříslovin a vitamínů, co dělají dobře našemu tělu. Když budete majoránku pravidelně užívat, pomůže vám posílit imunitu a může zmírnit různé zdravotní problémy. Když vás trápí křeče v břiše nebo svalech, majoránka je na to jako dělaná. Pokud řešíte nadýmání, žaludek na vodě nebo menstruační bolesti, zkuste si uvařit majoránkový čaj. Je taky super na uklidnění, takže když nemůžete spát nebo jste ve stresu, určitě ji vyzkoušejte. Když přemýšlíte jak kombinovat bylinky na čaj, vězte, že majoránka nejlíp pustí svoje dobré látky jako nálev. Je to jednoduchý - lžičku sušený majoránky zalijte horkou vodou a počkejte 10 minut. Tenhle čaj můžete pít klidně 2-3x za den. A jestli vás zajímá, jak kombinovat bylinky na čaj s dalšími druhy, existuje spousta zajímavých kombinací.

Tipy pro pěstování v nádobách
Majoránka v květináči? Proč ne! Je to skvělý způsob, jak si užít její svěží chuť i na balkoně nebo terase. Zvolte nádobu o objemu alespoň 5 litrů s dostatečnými drenážními otvory. Majoránka miluje slunce, dopřejte jí proto alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Použijte kvalitní substrát pro bylinky, který zajistí dobrou drenáž a dostatek živin. Pravidelně zalévejte, ale nepřelévejte, aby kořeny nezačaly uhnívat. Majoránka má ráda mírně vlhkou půdu, ne mokrou. Během vegetace rostlinu přihnojujte jednou za 14 dní hnojivem na bylinky. Pravidelně sklízejte lístky majoránky ještě před rozkvětem, kdy mají nejintenzivnější aroma. Sklízením podpoříte další růst a zahuštění rostliny. Na zimu nádobu s majoránkou přeneste na chladné a světlé místo, kde se teploty pohybují mezi 5-10 °C. Pěstování majoránky v nádobě je snadné a zvládne ho i začátečník. Stačí dodržet pár základních rad a brzy se budete těšit z vlastní úrody voňavé majoránky.
Publikováno: 23. 11. 2024
Kategorie: domov