Intel Core i9-14900K: Nová úroveň výkonu?

I9 14Th 14900K

Architektura Raptor Lake Refresh

Raptor Lake Refresh představuje evoluci architektury Intel Core 13. generace. Využívá vylepšený proces Intel 7 s vyšší energetickou účinností a potenciálem pro vyšší takty.

Výkonná jádra Raptor Cove

Výkonná jádra Raptor Cove představují významný skok ve výkonu procesorů Intel Core 13. generace. Tato jádra, postavená na vylepšené architektuře x86, přinášejí vyšší frekvence a vylepšenou efektivitu.

Efektivní jádra Gracemont

Jádra Gracemont představují energeticky úsporná jádra procesorů Intel navržená pro mobilní zařízení a notebooky. Zaměřují se na optimalizaci spotřeby energie při zachování solidního výkonu pro běžné úlohy, jako je procházení webu, práce s dokumenty a přehrávání médií.

Tato jádra se vyznačují vylepšenou architekturou, která umožňuje efektivnější zpracování instrukcí a snižuje spotřebu energie. Díky tomu dochází k prodloužení výdrže baterie a nižšímu zahřívání zařízení.

Procesory s jádry Gracemont se obvykle vyskytují v kombinaci s výkonnějšími jádry, čímž vytvářejí hybridní architekturu. Ta umožňuje systému dynamicky přepínat mezi jádry v závislosti na aktuální zátěži, a dosahovat tak optimálního poměru mezi výkonem a spotřebou.

Frekvence až 5,8 GHz

Sítě Wi-Fi 6E pracují v pásmu 6 GHz, které nabízí oproti stávajícím sítím Wi-Fi 5 a starším značnou výhodu v podobě větší dostupné šířky pásma. Zatímco starší standardy se musely dělit o frekvenční pásmo 2,4 GHz a 5 GHz, Wi-Fi 6E má k dispozici další pásmo 6 GHz, které je v současnosti méně vytížené. To znamená, že zařízení Wi-Fi 6E mohou využívat širší kanály a dosahovat tak vyšších rychlostí a nižší latence, a to i v prostředí s vysokou hustotou zařízení.

Podpora PCIe 5.0

PCIe 5.0 je nejnovější verzí sběrnice PCI Express a přináší dvojnásobnou propustnost oproti PCIe 4.0. To znamená rychlejší načítání her, plynulejší práci s videem ve vysokém rozlišení a celkově svižnější odezvu systému. Abyste mohli využít potenciál PCIe 5.0, potřebujete základní desku, procesor a grafickou kartu, které tuto technologii podporují. V současné době je PCIe 5.0 stále poměrně nové a ne všechny komponenty ho podporují. Pokud si stavíte nový počítač a chcete mít jistotu kompatibility s budoucími technologiemi, je dobré zvážit komponenty s podporou PCIe 5.0.

Citation:

i9 14th 14900k

Podpora DDR5 pamětí

S příchodem nových procesorů Intel Core 12. a 13. generace a AMD Ryzen 7000 se otevírá cesta k využití nejnovějšího standardu operačních pamětí – DDR5. Ty přinášejí oproti předchozí generaci DDR4 výrazné zvýšení frekvencí a propustnosti, což se projeví v celkově rychlejším chodu systému a aplikací. DDR5 paměti pracují s nižším napětím, což snižuje jejich energetickou náročnost. Při výběru DDR5 pamětí je důležité dbát na kompatibilitu s vaší základní deskou a procesorem. Ne všechny desky a procesory podporují nejvyšší dostupné frekvence. Pro dosažení optimálního výkonu je vhodné vybírat paměti s certifikací XMP (Extreme Memory Profile), která umožňuje snadné nastavení optimálních parametrů pamětí v BIOSu.

Vylepšený Intel Thread Director

Intel Thread Director je klíčová technologie pro optimalizaci výkonu v procesorech Intel Core 12. a 13. generace. Tato technologie integrovaná přímo do jader procesoru analyzuje instrukce v reálném čase a radí operačnímu systému, jak nejlépe rozdělit úlohy mezi jádra P-Core (výkonná) a E-Core (úsporná). Díky tomu dochází k plynulejšímu chodu aplikací, lepší odezvě systému a delší výdrži baterie u notebooků. Intel Thread Director je neustále zdokonalován a s každou aktualizací operačního systému se jeho fungování optimalizuje pro co nejlepší uživatelský zážitek.

Funkce Intel Core i9-14900K Intel Core i9-13900K
Počet jader / vláken 24 / 32 24 / 32
TDP 125 W 125 W

20 jader a 28 vláken

S 20 jádry a 28 vlákny se posouváme do říše high-endu. Takové procesory zvládnou i ty nejnáročnější úkoly, ať už jde o editaci videa ve vysokém rozlišení, 3D modelování nebo náročné hry. Samozřejmě, s takovým výkonem přichází i vyšší cena a nároky na chlazení. Pokud ale chcete to nejlepší z nejlepšího a nevadí vám si za to připlatit, 20 jader a 28 vláken je cesta, jak toho dosáhnout. Nezapomeňte ale, že pro běžného uživatele je takový výkon zbytečný.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: technologie

Autor: Aneta Nováková

Tagy: i9 14th 14900k | model procesoru od společnosti intel