České hry na PC, které vás chytí a nepustí

České Hry Na Pc

Kingdom Come: Deliverance (Středověké RPG)

Jedním z nejznámějších a nejoceňovanějších počinů v oblasti českých her pro PC je bezesporu Kingdom Come: Deliverance. Tato středověká RPG hra od českého studia Warhorse Studios si získala srdce hráčů po celém světě svým realistickým pojetím středověku, propracovaným příběhem a otevřeným světem. Hra se odehrává v srdci středověkých Čech a hráči se vžijí do role Jindřicha, syna kováře, který se po ztrátě všeho, co mu bylo drahé, vydává na cestu za pomstou.

Kingdom Come: Deliverance není jen obyčejnou hrou na hrdiny. Kladen je důraz na realismus, ať už se jedná o soubojový systém, historickou přesnost prostředí, nebo o interakci s herními postavami. Hráči se musí naučit ovládat středověké zbraně, starat se o své potřeby a orientovat se v dobových zvyklostech. Hra si získala uznání pro svou krásu, detailní zpracování a poutavý příběh. Stala se tak významným milníkem v historii českých her pro PC a ukázala světu, že i menší studio dokáže vytvořit hru světové úrovně.

Euro Truck Simulator 2 (Simulátor kamioňáka)

Jednou z nejzářnějších hvězd na nebi českých her pro počítač je bezesporu Euro Truck Simulator 2 od SCS Software. Tato hra, která spatřila světlo světa v roce 2012, si získala srdce milionů hráčů po celém světě a stala se fenoménem. Co je tajemstvím jejího úspěchu?

Euro Truck Simulator 2 není jen obyčejná hra s kamiony. Je to komplexní simulátor, který vám umožní usednout za volant věrně zpracovaných tahačů a brázdit silnice Evropy. Hra se může pochlubit realistickou fyzikou jízdy, detailním grafickým zpracováním a propracovanou ekonomikou.

Hráči si pochvalují možnost budování vlastní dopravní firmy, najímání řidičů a rozšiřování vozového parku. Velkým lákadlem jsou také pravidelné aktualizace a rozšíření, která do hry přidávají nové oblasti, kamiony a herní mechanismy.

Euro Truck Simulator 2 je důkazem, že i v České republice vznikají hry světové úrovně. Hra si získala oblibu u hráčů všech věkových kategorií a stala se inspirací pro celou řadu dalších her. Pokud hledáte kvalitní českou hru na PC, Euro Truck Simulator 2 je sázkou na jistotu.

Beat Saber (Hudební VR pecka)

Beat Saber, fenomén virtuální reality, se stal globálním hitem a jeho kořeny sahají až do České republiky. Za vývojem této hudební hry stojí pražské studio Beat Games, které dokázalo skloubit chytlavou hratelnost s poutavým vizuálním stylem. V Beat Saberu se hráči chopí dvojice světelných mečů a v rytmu hudby rozsekávají kostky, které se k nim řítí. Hra se stala senzací a sklidila ovace od hráčů i kritiků.

české hry na pc

Úspěch Beat Saberu potvrdil potenciál českých herních vývojářů a ukázal, že i malé studio z České republiky může prorazit na mezinárodní scénu. Hra se stala inspirací pro řadu dalších VR titulů a pomohla zpopularizovat virtuální realitu jako takovou. Beat Saber je důkazem kreativity a talentu, které v českém herním průmyslu dřímou.

Hra se pyšní širokou škálou hudebních žánrů, od elektronické hudby po rock a pop, a nabízí tak zábavu pro široké spektrum hráčů. Beat Saber je skvělým příkladem toho, jak mohou české hry pro počítač konkurovat světové špičce a zároveň bavit miliony hráčů po celém světě.

Samorost 3 (Adventura s duší)

Samorost 3 je důkazem, že české hry na PC můžou konkurovat světové špičce. Tahle adventura s duší od studia Amanita Design nás zavede do kouzelného světa plného roztomilých tvorů a chytrých hádanek. Už od prvního spuštění vás okouzlí nádherná grafika a atmosférická hudba.

Samorost 3 není jenom hra, je to zážitek. Procházíte se ručně kreslenými lokacemi, potkáváte bizarní postavy a řešíte originální puzzly. Všechno krásně zapadá do sebe a vytváří celistvý a nezapomenutelný svět.

Ať už jste zkušený hráč adventur nebo jen hledáte něco krásného a relaxačního, Samorost 3 by vám neměl uniknout. Je to jedna z těch českých her pro počítač, na kterou můžeme být právem hrdí.

Factorio (Budovatelská strategie)

Factorio je hra, která se stala fenoménem a skvělým příkladem toho, jak kvalitní české hry na PC můžou dobýt svět. Vyvinutá brněnským studiem Wube Software, Factorio je budovatelská strategie, která vás pohltí na desítky, ne-li stovky hodin. Cílem hry je postavit automatizovanou továrnu na cizí planetě, těžit suroviny, zkoumat technologie a bránit se nepřátelským domorodcům.

Co dělá Factorio tak zábavným, je geniální kombinace komplexnosti a intuitivní hratelnosti. I když se na první pohled může zdát hra nepřehledná, rychle se vžijete do role továrního magnáta. Začínáte s minimem surovin a postupně budujete impérium, které chrlí rakety do vesmíru.

Factorio je skvělým příkladem české hry pro počítač, která si získala srdce hráčů po celém světě. Její úspěch dokazuje, že i malé studio z České republiky může konkurovat těm největším herním gigantům.

Arma 3 (Taktická vojenská akce)

Arma 3 je vlajkovou lodí českého herního vývoje a jasným důkazem, že i u nás vznikají hry světové úrovně. Tato vojenská simulace od Bohemia Interactive, studia stojícího za legendární sérií Operation Flashpoint, uchvátila miliony hráčů po celém světě svým realistickým pojetím boje, detailním prostředím a obrovskou škálou možností.

české hry na pc

Hra se odehrává v blízké budoucnosti a přenese vás na rozlehlé ostrovy ve Středozemním moři, kde se utkáte s nepřátelskými vojáky i povstalci. Arma 3 nabízí jak singleplayerovou kampaň, tak i propracovaný multiplayer, který je mezi hráči velmi oblíbený.

Jedním z hlavních lákadel Army 3 je její komplexnost a důraz na realismus. Hra simuluje balistiku, chování zbraní i vozidel s neuvěřitelnou přesností a hráči musí dbát na taktické plánování a spolupráci, aby uspěli. Díky tomu si Arma 3 získala oblibu i u skutečných vojenských jednotek, které ji využívají pro výcvik.

Kromě realistického pojetí boje Arma 3 nabízí také široké možnosti modifikace. Komunita hráčů vytvořila tisíce módů, map a misí, které hru rozšiřují o nový obsah a herní mechanismy. Díky tomu si na své přijdou jak milovníci realistických simulací, tak i fanoušci arkádovější akce. Arma 3 je tak perfektním příkladem hry, která se neustále vyvíjí a roste díky své oddané komunitě.

DayZ (Survival v drsném světě)

DayZ, fenomén, který uchvátil svět a zpopularizoval žánr survival her. Málokdo ale ví, že za jeho zrodem stojí české studio Bohemia Interactive, tvůrci legendární vojenské simulace ArmA. DayZ původně vznikl jako modifikace právě pro Armu 2 a jeho popularita brzy překonala všechna očekávání. Hráči z celého světa se vrhali do nemilosrdného postapokalyptického světa plného zombií, kde jediným cílem bylo přežít.

Úspěch modifikace vedl k vývoji samostatné hry DayZ, která vyšla v roce 2013. I přes počáteční technické problémy si hra získala obrovskou popularitu a stala se jednou z nejprodávanějších her na platformě Steam. DayZ je známý svým realistickým pojetím přežití, kde hráči musí dbát na hlad, žízeň, zdraví a zároveň se bránit nástrahám okolního světa, ať už v podobě zombií, divoké zvěře, nebo jiných hráčů.

Hra DayZ se stala důkazem, že i malé studio z České republiky dokáže vytvořit herní fenomén, který osloví miliony hráčů po celém světě. DayZ je tak skvělým příkladem kvality a kreativity české herní scény a důvodem k hrdosti pro všechny fanoušky českých her na PC.

Machinarium (Atmosférická adventura)

Machinarium je adventura, která si získala srdce hráčů po celém světě. Vyvinutá českým studiem Amanita Design, tato hra je oslavou kreativity, atmosféry a poutavého příběhu. Hra vás zavede do světa obývaného roboty, kde se ujímáte role roztomilého robota Josefa, kterého zlí roboti unesli z jeho domova. Bez jediné repliky, pouze za pomoci gest a interaktivního prostředí, musí Josef překonat řadu logických hádanek a překážek, aby se vrátil domů a zachránil svou lásku, robotickou slečnu Berušku.

české hry na pc

Hra je známá svým unikátním vizuálním stylem. Ručně kresená grafika, inspirovaná industriální estetikou a starými českými kreslenými filmy, vytváří nezapomenutelnou atmosféru. Hudba, kterou složil Tomáš Dvořák alias Floex, je nedílnou součástí hry a perfektně dokresluje atmosféru jednotlivých prostředí. Machinarium je důkazem, že české hry na PC a české hry pro počítač můžou konkurovat světové špičce. Hra získala řadu ocenění, včetně ceny IGF Excellence in Visual Art, a stala se kultovní klasikou.

Blackhole (Logická plošinovka)

Black Hole je logická plošinovka, která si vydobyla své místo mezi legendami českých her pro počítač. Vyvinutá studiem Illusion Softworks a vydaná v roce 2002, hra nás zavede do futuristického vězeňského komplexu, kde se ujímáme role vězně s neobvyklou schopností – ovládáním černé díry.

Hra se stala kultovní záležitostí pro nejednoho českého hráče, a to hned z několika důvodů. Originální hratelnost, která kombinovala prvky plošinovky s logickými hádankami, byla svěžím větrem na tehdejší herní scéně. Hráči si museli chytře poradit s překážkami a nepřáteli, a to s pomocí černé díry, kterou mohli zvětšovat, zmenšovat a přesouvat.

Atmosféra hry, která balancovala mezi temným sci-fi a černým humorem, byla dalším lákadlem. Příběh, ač jednoduchý, dokázal zaujmout a vtáhnout do děje. K unikátní atmosféře přispívala i stylová grafika a hudba, která dokreslovala ponurou atmosféru vězeňského komplexu.

Black Hole se nesmazatelně zapsala do historie českých her na PC. Její originalita, hratelnost a atmosféra z ní udělaly kultovní záležitost, na kterou mnozí hráči dodnes s láskou vzpomínají.

Botanicula (Krásná adventura)

Botanicula je adventura, která vás zavede do kouzelného světa rostlin. Vyvinulo ji studio Amanita Design, které stojí za dalšími českými hity jako Machinarium a Samorost. Hra vyšla v roce 2012 a okamžitě si získala srdce hráčů po celém světě.

V Botanicule se ujímáte role pětice malých stvoření, která se vydávají na dobrodružnou výpravu za záchranou svého domova. Ten je ohrožen zlými parazity a je jen na vás, abyste je zastavili. Hratelnost je typická pro adventury žánru point-and-click. Prozkoumáváte prostředí, sbíráte předměty a řešíte hádanky.

české hry na pc

Co dělá Botaniculu výjimečnou, je její okouzlující atmosféra. Ručně kreslená grafika je plná detailů a nádherných barev. Doplňuje ji chytlavá hudba, která vás vtáhne do děje. Hra je zábavná pro všechny věkové kategorie a je skvělou ukázkou kreativity českých vývojářů.

Botanicula je skvělým příkladem české hry, která si získala mezinárodní uznání. Její kouzelný svět, chytlavá hratelnost a krásná grafika z ní dělají nezapomenutelný zážitek. Pokud hledáte kvalitní adventuru, Botanicula by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti.

Creaks (Hororová adventura)

Amanita Design, to jméno v Česku rezonuje s magickou silou. A není divu, vždyť tahle parta talentovaných vývojářů nám nadělila skvosty jako Machinarium, Botanicula nebo Chuchel. A pak tu máme Creaks, hororovou adventuru, která sice trochu vybočuje z jejich typického roztomilého stylu, ale rozhodně nezklame. Hra vás vtáhne do tajuplného světa plného podivných stvoření a složitých hádanek. Ocitnete se v kůži mladého hrdiny, který se musí proplést spletitým sídlem plným skřípotů, stínů a tajemství.

Atmosféra je hutná a napínavá, ale nebojte se, Creaks nesází na laciné lekání. Místo toho vsází na atmosféru plnou tajemství a napětí. Hra je prošpikovaná spoustou originálních hádanek, které prověří vaši logiku a postřeh. A co by to bylo za hru od Amanita Design bez nádherné grafiky a hudby. Ručně kreslená grafika vás vtáhne do děje a podmanivá hudba dokresluje už tak skvělou atmosféru. Creaks je zkrátka další pecka z dílny Amanita Design, která by neměla chybět v žádné sbírce českých her na PC.

Pilgrims (Kreslená adventura)

Pilgrims je adventura z roku 1997 od studia Amanita Design, které stojí za hrami jako Machinarium, Botanicula a Samorost. Hra je ukázkovým příkladem české herní školy, která se proslavila originálním vizuálním stylem, humorem a důrazem na logické hádanky.

Hráč se v Pilgrims ujímá role poutníka, který se vydává na cestu do vzdáleného kláštera. Cestou potkává řadu svérázných postav a musí řešit nejrůznější úkoly, aby se dostal dál. Hra se ovládá myší a inventářem, do kterého si hráč ukládá nalezené předměty. Pilgrims je hra s jednoduchou, ale krásnou grafikou a chytlavou hudbou. I když je hra poměrně krátká, nabízí zábavnou a originální hratelnost, která si získala srdce hráčů po celém světě.

Hra Pilgrims je důkazem toho, že i malé studio z České republiky může vytvořit hru, která osloví miliony hráčů. Její úspěch pomohl zviditelnit českou herní scénu a ukázal, že české hry na PC a české hry pro počítač mají světu co nabídnout.

české hry na pc
Srovnání populárních českých her na PC
Název hry Žánr Rok vydání Vývojář
Mafia: The City of Lost Heaven Akční adventura 2002 Illusion Softworks
Samorost 3 Adventura, logická 2016 Amanita Design
Kingdom Come: Deliverance RPG 2018 Warhorse Studios

Vigor (Free-to-play střílečka)

Vigor je free-to-play střílečka z pohledu třetí osoby, která se odehrává v Norsku po jaderné válce. Vyvinulo ji české studio Bohemia Interactive, známé pro sérii Arma a DayZ. Hra byla původně vydána pro Xbox One v roce 2018 a později se dostala i na PlayStation 4, Nintendo Switch a PC.

V Česku si Vigor získal značnou popularitu. Hráči oceňují napínavou hratelnost, realistické prostředí a fakt, že hra je zdarma. Vigor kombinuje prvky survival her a stříleček. Hráči se musí starat o své zdraví, sbírat suroviny a vylepšovat své vybavení, aby přežili v nehostinném světě. Zároveň se musí utkávat s ostatními hráči v napínavých přestřelkách.

Vigor je skvělou volbou pro fanoušky stříleček a survival her, kteří hledají zábavu zdarma.

Hidden and Dangerous 2 (Taktická akce)

Po úspěchu prvního dílu hry Hidden & Dangerous, který si získal srdce nejednoho českého hráče, se studio Illusion Softworks pustilo do vývoje pokračování. Hidden & Dangerous 2 (Taktická akce) vyšel v roce 2003 a navázal na odkaz svého předchůdce, ovšem s vylepšenou grafikou, novými zbraněmi a misemi zasazenými do období druhé světové války. Hráči se opět chopili role velitele britské SAS jednotky a zúčastnili se tajných operací v různých koutech světa, od Norska přes Afriku až po Barmu.

Hra se stala populární i v zahraničí a potvrdila tak kvality českých herních vývojářů. Důraz na taktické myšlení, spolupráci v rámci družstva a realistické zpracování zbraní a prostředí z Hidden & Dangerous 2 učinily nezapomenutelný herní zážitek. I dnes, po letech od vydání, si hra drží své věrné fanoušky a je důkazem, že české hry na PC a české hry pro počítač můžou směle konkurovat zahraniční produkci.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: hry

Autor: Aneta Nováková

Tagy: české hry na pc | české hry pro počítač